Spotkanie formacyjne Szkolnego Koła Caritas

Opublikowano: sobota, 01, kwiecień 2017

W dniu 27 marca 2017 r. na terenie naszej szkoły w sali A 12 odbyło się spotkanie formacyjne Szkolnego Koła Caritas.

Symboliczny temat spotkania „Rejs parowozem po wzburzonych falach Missisipi” dotyczył wolontariatu oraz doświadczenia młodych osób dotkniętych chorobą nowotworową. Gościem specjalnym spotkania była Pani Monika Nowak pracująca w DSK w Lublinie w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej.

Pani Monika dzieliła się spostrzeżeniami wieloletniej pracy i wolontariatu w tej Klinice a także w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Aktualnie pełni rolę pedagoga i prowadzi "Zabawolandię" Jak sama o tym mówi: „Zabawy te są dopasowane do wieku moich drogich Zabawolandczyków. Robimy śliczne rzeczy z papieru, masy solnej. Malujemy na płaszczyźnie i w przestrzeni. Odbywamy niezwykłe podróże w wyobraźni: pływaliśmy już z delfinem, odnaleźliśmy słońce i staliśmy się drzewami. Spotykamy się w małej, bardzo sympatycznej i gotowej do działania grupie w klasie szkolnej. Często jednak są to zabawy na salach Kliniki przy łóżkach, gdzie zatrzymuje nas leczenie oraz różne samopoczucie”

Taka forma spotkań pozwala na twórcze wyrażanie emocji, wypowiedzenie tego co jest bolesne w długim procesie leczenia. Pani Monika poprowadziła prezentację pokazująca jakie są etapy przeżywania straty, nie tylko w wymiarze choroby, ale także w wymiarze każdej istotnej straty w życiu człowieka, a w sposób szczególny człowieka młodego. Czytaliśmy świadectwa osób, które zostały dotknięte chorobą nowotworową. Nasi wolontariusze Caritas zadawali odważne pytania o sens życia, choroby, cierpienia. Praktycznie z każdych ust cisnęło się pytanie co możemy zrobić? Jak możemy pomóc? Te pytania same w sobie były już świadectwem tej wrażliwości i tego potencjału, które kryją się w sercach naszych uczniów ze SKC i jednocześnie dają nadzieją na budowanie cywilizacji miłości w duchu nauczania Patrona naszej szkoły św. Jana Pawła II.

Opiekun SKC ks. Piotr Jakubiak